Preteky Okolo Slovenska odštartujú v Bardejove

Najväčšie cyklistické podujatie na Slovensku už klope na dvere. Organizátori oproti minulému roku urobili v programe zopár zmien. Jednou z najzásadnejších je jeho skrátenie na štyri dni, preteky začnú v stredu v Bardejove a vyvrcholia v sobotu v Senci. V rámci štyroch dní však pretekári absolvujú päť previerok, takže rovnakú nálož ako tomu bolo pred rokom, kedy na slovenských cestách debutovali tímy z najvyššej ligy.

Napriek tomu, že program pretekov bude o jeden deň kratší, celková dĺžka 63. ročníka bude o niečo dlhší ako tomu bolo vlani. Počet súťažných kilometrov vzrástol, konkrétne o osem kilometrov. Minulý rok cyklisti štartovali v Poprade krátkym prológom a končili v Galante, celkovo tak prešli takmer 706 kilometrov. Tentokrát pretekárov čaká až 714 kilometrov, dlhší je ako súboj s chronometrom, tak aj najdlhšia etapa. Vlani ňou bola etapa do Dubnice nad Váhom, kedy všetci zúčastnení zdolali 191 kilometrov.

Netradičný úvod bude hostiť Bardejov

Prvá etapa povedie pretekárov po Bardejove a jeho okolí. Štartovať sa bude už o deviatej ráno a finišovať by sa malo okolo dvanástej hodiny. Úvodná etapa meria 138 kilometrov, začína a aj končí na Radničnom námestí. Organizátori ju naplánovali tak, že najskôr cyklisti prejdú väčší okruh, a potom trikrát absolvujú menší. Profil je zvlnený, najnáročnejším stúpaním bude kopec v dedine Vaníškovce (0,7 km – 10,7 %), jediná vrchárska prémia v itenerári úvodnej skúšky.

Ešte v ten istý deň cyklisti vysadnú na kozu a absolvujú aj individuálnu časovku. Súboje s chronometrom v posledných troch rokoch zvykli otvoriť celý program pretekov, tentokrát mu bude predchádzať doobedňajšia etapa. Trasa časovky bude technicky náročnejšia, hlavne vo svojej záverečnej časti, v ktorej sa budú nachádzať ostré zákruty a pretekári v nich budú musieť predviesť veľa zo svojho umenia. Profil bude čisto rovinatý, na skoro siedmich kilometroch sa cyklistom nepostaví do cesty ani jeden brdok.

Už druhý deň veľa napovie o forme

Každé etapové preteky majú v programe tzv. kráľovskú etapu, ktorá je spomedzi všetkých previerok najnáročnejšia. Na Okolo Slovenska sú najťažšie dni spojené s našimi veľhorami. Rovnako tomu bude aj v 63. edícii, kedy pelotón opustí Bardejov a cez Vysoké Tatry zamieri do Ružomberka. Dĺžka etapy je skoro 227 kilometrov, čo je spomedzi všetkých etáp najviac, a neustále sa v nej bude iba stúpať alebo klesať. Koncovka už taká ťažká nebude, veľa však zohrá kvalita a šírka cesty.

Počas druhej etapy cyklisti vylezú až na päť horských prémii, dve z toho budú prémie prvej kategórie, ostatné tri budú dvojky. Postupne prejdú Obručné (2,8 km – 5,4 %), Stráňanské sedlo (6,5 km – 2,4 %), Magurské sedlo (3,9 km – 5,2 %), Starý Smokovec (4,5 km – 3,0 %) a Štrbské Pleso (9,5 km – 3,2 %), z ktorého sa cez Liptov spustia až do Ružomberka. Práve posledné spomínané stúpanie bude najdlhšie v celom programe pretekov a dá sa v ňom očakávať zvýšená aktivita. Celý program pretekov nájdete na stránke: www.okoloslovenska.com, alebo stačí ak kliknete na nižšie uvedený odkaz.

Preteky Okolo Slovenska – PROGRAM –

 

V Bardejove to bude žiť cyklistikou

Radničné námestie ponúkne v utorok i v stredu mnoho zaujímavých zastávok a programu. Okrem stánkov cyklistov a partnerov podujatia bude pre obyvateľov pripravený športový a kultúrny program. Tešiť sa môžu na adrenalínové vystúpenia mladých trialistov, či akrobatickú jazdu krasojazdkýň. Tú správnu atmosféru vytvorí koncert skupiny Hudba z Marsu. Na deti čaká i tombola plná zaujímavých cien a stánky partnerov podujatia.

Fanúšikovia sa môžu tešiť i na darčeky z reklamnej kolóny, vidieť jazdcov pri chystaní na preteky, vypýtať si podpis či urobiť spoločnú fotografiu.

Uzavretú trať časovky si môžu v stredu 18.9. vychutnať aj hobby cyklisti. Od 14.00 hodiny pre nich chystáme organizovanú cyklojazdu – Diapozitívna energia na kolesách.

Na koho sa môžeme v rámci pretekov tešiť

Okrem Deceuninck – Quick-Step a Bora – hansgrohe, ktoré nešetrili slovami chvály po svojej minuloročnej premiére na slovenských cestách, sa tentoraz podarilo vybaviť ešte ďalšie tri zoskupenia z najvyššej kategórie UCI. Budú to CCC Team, UAE Team Emirates a Groupama – FDJ. Podľa predbežnej štartovky to vyzerá, že Quick-Step i FDJ privezú na Slovensko špičkové šprintérske vláčiky, ktoré štartovali na Tour de France. Okrem nich uvidíme 8 profesionálnych kontinentálnych tímov i domáce celky Dukla Banská Bystrica a výber slovenskej reprezentácie.

Zroje: www.okoloslovenska.com, www.bardejov.sk, www.sport.aktuality.sk, www.cycling-info.sk